2013. december 19., csütörtök

Családok százai a lejtőn 12.17.

 

Tudni illik mindezekről. Ehhez képest kell kialakítani a tervünket, hogyan és mit változtassunk, hogy jobb világban élhessünk mindannyian. Igen! Mert most már a tervezés időszaka jött el! Persze a hajléktalanság csak egy tünet, tehát mélyebbre kell ásni, de az ügy komolyságát mutatják a számok.                     /DKatalin

 

Családok százai indultak el a hajléktalanságba vezető lejtőn

 

2013. december 17.

A hajléktalanokra költött évi 18 milliárd forintnál már 2013-ban is 30 százalékkal többet áldoz az orbáni állam fociberuházásokra. 

Míg azonban a hajléktalan-ellátás stagnál, a foci-beruházásokra szánt közpénz 2014-ben több mint kétszeresére, 2015-ben pedig több mint a háromszorosára nő.

 

Mindez a budapesti OSA Archívum *  gyorskonferenciáján hangzott el, ahol az előadók a két egymástól eléggé távol eső kérdéskört járták körbe. 
Tény, hogy az ország labdarúgó-beruházásokra ebben az évben 24 milliárdot költ, miközben a hajléktalanellátás támogatása 18,2 milliárd forint.  
Jövőre 54,1-18,4 az arányszám. 

Rév István, az OSA vezetője köszöntőjében arról beszélt, hogy az előző kormány 2 milliárddal emelte a hajléktalan-ellátásra fordított összegeket, az Orbán-kormány 0,4 milliárddal költ többet.

Vecsei Miklós (Máltai Szeretetszolgálat) nem tartotta kevésnek a hajléktalantámogatásokat, de azt leszögezte, hogy addig nem építene stadionokat meg 4-es metrót, amíg nincsenek a településeken bölcsődék. Azt is elmondta, hogy az indulat prédája lett a fővárosi hajléktalanság, majd önkritikusan hozzátette, kevés tapasztalat híján „elrontottuk” a hajléktalankérdés rendezését a rendszerváltás után. – Ágyakat toltunk be a szállásokra, és azt hittük, ez elég lesz – mondta Vecsei, és hozzátette, ma már látható, hogy a hajléktalanság nem egyenlő azzal, hogy valaki lakás és jövedelem nélkül az utcára kerül.

Több előadó foglalkozott a hajléktalanság előszobájának tartott lakáshelyzettel és a bérlakásprogramok elégtelen voltával. Győri Péter (Budapesti Módszertani Szociális Központ) a szociális lakáshelyzet tarthatatlanságára hívta fel a figyelmet. 2012-13-ban 10-11 ezer új lakás épült az országban, ami 150 éves mélypont. Emellett 370 ezerről 480 ezerre nőtt a nem lakott lakások száma, ebben az adatban már a kivándorlás is tükröződik. Nagyon sok a félkomfortos lakás (310 ezer), és 300 ezer az egyszobás vagy a 39 négyzetméternél kisebb lakhely.



Az önkormányzati bérlakásállomány 3 százalékot tesz ki, és igen alacsony a magánbérlakások száma is (4 százalék). A tíz évvel ezelőtti helyzethez képest elnyomorodott hajléktalanok, akiknek jelenleg mindössze negyedük rendelkezik munkajövedelemmel, a bérleti kockázatok miatt nem tudnak bejutni az üres lakásokba, mert a legszerényebb lakbért sem tudják megfizetni. 

Sok család megindult a hajléktalanság irányába. A kilencven napot meghaladó közüzemi tartozás 413 háztartást érint, hiteltartozása 810 ezer háztartásnak (!) van. Ha rosszabb lesz a helyzet, nem lesz elég a 11 ezer hajléktalan-férőhely (a felmérések szerint 6 ezer ember él az ellátórendszeren kívül, fedél nélkül az utcán). Több előadó úgy vélte, a hajléktalanság inkább élethelyzet. A rendszerváltás óta kb. 100 ezer ember fordult meg a válságos élethelyzetben. Sokan vissza tudtak térni ideiglenesen a bizonytalan lakhatás körülményei közé, de aztán megint visszazuhantak.

A lakhatási szegénység visszatérő téma volt (Magyarországon a jövedelmek 46 százalékát felemészti a lakásfenntartás!). Hegedűs József (Városkutató Kft.) arról beszélt, hogy a magyar családok 25-35 százaléka bizonytalan helyzetben, lakása elvesztésének szélén áll, a lakáspolitikai beavatkozások növelték a társadalmi különbségeket, és hozzájárultak a hátrányos helyzetű csoportok elszigetelődéséhez. A politika a módosabbakat támogatja.

A végtörlesztés állami szinten 350 milliárd forintba került, s végül 170 ezren éltek vele. A lakásrendszer aránytalan, a bérlakásszektor működésképtelen, a szociálisan rászoruló családok előtt bezárultak a kapuk.

A futballkapukkal nincs ennyi gond. Egyedi kormánydöntés alapján az általános tartalékból 6,9 milliárdból épül az FTC új stadionja, Felcsút is 2,19 milliárd állami pénzhez jutott. A labdarúgásra 2015-ben több mint 77 milliárd forintot irányoz elő a költségvetés (TAO-felajánlások nélkül). Arra, hogy két év múlva várhatóan mennyit fordít az ország a hajléktalanokra, nincs adat.

Forrás:  http://nol.hu/belfold/csaladok_szazai_indultak_el_a_hajlektalansagba_vezeto_lejton?ref=sso


*   Az OSA Archivum a budapesti Közép-Európai Egyetemen működő kutatási és kulturális intézmény, a közelmúlt és a jelenkor világtörténelmének egyik legjelentősebb sajtóarchívuma és audiovizuális gyűjteménye. Fontos kutatóhely mindazon történészek, jogászok, szociológusok, gazdaság- és társadalomkutatók, ökológusok, emberi jogokkal foglalkozó kutatók és egyetemi hallgatók számára, akiket a jelenben is nyomon követhető jelenségek, fejlemények közvetlen történeti előzménye, a máig ható folyamatok előtörténete is foglalkoztat.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése