2012. június 14., csütörtök

Finom és egészséges - A csicseriborsó + receptek

 EGÉSZSÉG TIPP: A csicseriborsó nagyon egészséges növény. Számtalan előnnyel bír, ezek közül kiemelném, hogy gazdag kalciumban, és magnéziumban (a magnézium kell a kalcium beépüléséhez), ezért tejmentes diétát tartók, csontritkulásos betegségben szenvedők, növésben lévő gyerekek számára kifejezetten ajánlott.

 Csícseriborsó, bab, lencse,
Fekete szemű menyecske....

Ez a kis gyermekdal azt  mutatja, hogy bizony a magyarok régen jól ismerték a csicseriborsót.


Falafel - eredeti arab recept

Falafel - eredeti arab
  • előkészület:
  • sütés:
Hozzávalók 6 főre
  • 0,5 kg csicseriborsó
  • fél fej fokhagyma
  • 1 csokor petrezselyem
  • 2 ek római kömény
  • 1 ek fűszerkeverék (örölt koriander, pirospaprika, bors, majoranna, szegfűszeg )
  • fél ek só
  • fél ek szódabikarbóna
  • chilipaprika (én őröltet használtam)
  • fél fej vöröshagyma
Story
Nagyon szeretem az Arab konyhát. A neten nagyon sokféle recept kering a falafelről is. Valamiért egyik sem nyerte meg igazán a tetszésemet. Egyszer aztán bevillant, hogy van nekem egy lánykori barátnőm, aki az egyik arab országban él, a férje nemzetisége is arab. Hát ennél hitelesebb recept nem is kell nekem. Bevillant az is, hogy (még lánykoromban) amikor itt tanult a férje, sokszor nagyon finomakat főzött nekünk. Írtam neki, hogy segítség kellene. Pár nap múlva már sütöttem is a falafelt, vagy ahogy ők mondják falafil. Volt egy-két nehézségem a receptel kapcsolatban, pl. amikor a fűszerkeverékre csak annyit írt, hogy fél evőkanál rendes fűszer. :) Miután érdeklődtem, hogy nála mit jelent a rendes, kiderült, hogy egy fűszerkeverékre gondolt. Vagyis 7 féle fűszer van összekeverve. Én a köménnyel együtt hatot kevertem. (Legtöbb volt a paprika, legkevesebb a szegfűszeg). Mivel az eddig olvasott receptekben mindben szerepel tojás, liszt vagy zsemlemorzsa (és a fasírtba mi is használunk), rákérdeztem, hogy tojás az nem kell bele? (Gondoltam, hátha kifelejtette). A válasza egyértelmű volt: Nem tortát sütsz :). Így kis kétségekkel elkezdtem a falafelt. Nagyon finom lett! Azt hiszem a legközelebbi receptjénél nem kérdezgetek vissza. Azt nem tudom, miért csak a fűszer felével kell először összekeverni, a másikat csak rászórni, de erre külön felhívta a figyelmem.


 Elkészítés

  1. A borsót megmossuk, és 12 órán keresztül áztatjuk!! (nem főzzük!!)
  2. A hagymákat, a petrezselymet, a paprikát és a csicseriborsót késes aprítóval összeaprítjuk. (Ha jó darálónk van, akkor ledaráljuk. Én még utána botmixerrel pépesre mixeltem.)
  3. Összekeverjük a fűszerek felével. Egy nagy tálba tesszük, szépen szétsimítjuk, és rászórjuk a fűszerek másik felét. 
  4.  Legalább három órát állni hagyjuk.!! (Nekem egy éjszaka állt a hűtőben). Ez nagyon fontos, mert ekkor áll szépen össze, és nem esik szét sütés közben!!
  5. Ha eleget állt, összekeverjük az egészet, és belekeverjük a szódabikarbónát is.
  6. Vizes kézzel kis gombócokat formázunk belőle, és forró olajban, de lassú tűzön sütjük. Ha nem elég meleg az olaj, nem sikerül.
 Forrás:
http://www.nosalty.hu/recept/falafel-eredeti-arab

 


Csicseriborsó: érrendszerünk őre


 2009.03.15.
Szatmári Zoltán
 HáziPatika.com

Magyarországon most van "feljövőben". Egyre többen ismerik fel jelentőségét és látják benne az egészséges táplálkozás egyik kiváló ízforrását.

Ismerjük meg!

 
A csicseriborsó (Cicer arietinum) a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó, egynyári növény. A népnyelvben bagolyborsónak is nevezik. Szára négyszögletes, elágazó. Az étkezésre használt fajtájának virágai fehérek. Termése hüvelytermés, mely világos színű. Június-júliusban többnyire önmegporzással termékenyül. A hüvelyekben 1-3 mag található, melyek gömbölyűek, sárgás színűek. A termés íze kellemes, dióra emlékeztető. A csicseriborsót a görögök és a rómaiak már az ókorban ismerték és előszeretettel fogyasztották is. Az egyiptomiak és az arabok a kereszténység elterjedésével ismerték meg és kezdték el termelni.


Miért jó?

A csicseriborsó élelmirost tartalmának köszönhetően kiválóan alkalmas a székrekedés megelőzésére, illetve kezelésére. Rendszeres fogyasztása esetén elérhetjük, hogy vér koleszterinszintünk csökkentjen, így csökkenhet a szív-, és érrendszeri megbetegedések kialakulása is.

Kutatások igazolják, hogy pektintartalma miatt csökkenti az étkezések utáni gyors vércukorszint-emelkedést, ezért a cukorbetegek számára is közkedvelt növény. Fokozott fehérjetartalmának köszönhetően gyakran fogyasztják sportolók, idősek is.

Alacsony zsír- és magas rosttartalma kedvezően hat a fogyókúrázókra.

A növény tartalmaz karotint, valamint E-vitamint is. 100 g csicseriborsó energiatartalma 1292 kJ, azaz 314 kcal.

Hogyan fogyasszuk?

 
 A csicseriborsó a XVIII. századtól feledésbe merült, de újabban főzelékhez, salátákhoz használják, de levest is készítenek belőle, sőt egyre népszerűbb a csicseriborsókrém, az ún. humusz. Felhasználás előtt a csicseriborsót meg kell mosni, és legalább 8-10 órán át érdemes beáztatni. Így jelentős mértékben rövidül a borsótermés főzési ideje.

A világ számos földrészén - főleg Ázsiában - a curry-s ételek készítésének egyik jelentős alapanyagaga. Sok helyen lisztté őrlik és ilyen formában dolgozzák fel.

A zöldségfélék közül kiválóan illik hozzá a padlizsán, a sárgarépa, a paradicsom, a burgonya és a vöröshagyma.

Tippek - tanácsok

Receptek
hummusz
Csicseriborsó leves
Csicseriborsó pástétom

Kertészkedőknek jó hír, hogy a csicseriborsó nem igényes a talajra. Márciustól májusig vethető. Gyommentes területen ápolást szinte alig igényel.

A csicseriborsót ki is lehet csíráztatni, de fontos, hogy vegyszermentes magokat csíráztassunk. Néhány nap alatt megpuhul, és kissé édeskés ízű csíra lesz. Napi kétszeri szükséges öntözni, de a magok ne álljanak a vízben, mert megrothadhatnak. A szobahőmérséklet szereti. Mintegy 3 nap alatt a csíra eléri a 3 mm-t. Ilyenkor fel kell használni, mert megkeseredhet és azért is, mert a csíra vitamintartalma a csíráztatás első fázisában ugrásszerűen megnövekszik.

Érdekesség


A csicseriborsóról a hazai irodalom 1350-ben szól először cicer borsó néven.

A régebbi korokban a csicseriborsónak köszönhetően sok ember megmenekült az éhezéstől.

Három világrészen kb. 10 millió hektáron termesztik. Afrikában, Latin-Amerikában és Indiában az egyik fő fehérjetartalmú táplálékforrás. Főleg azokban az országokban nagyon népszerű, ahol nehezen elérhető a húst, mert rendkívül magas a fehérjetartalma.

Magyarországon sajnos nincs túl nagy hagyománya, de manapság egyre népszerűbb a háziasszonyok bevásárlólistáján.

Forrás:
http://www.hazipatika.com/taplalkozas/zoldseg_gyumolcs/cikkek/csicseriborso_errendszerunk_ore/20080107165447

Humusz - csicseriborsó pástétom recept


A humusz, vagy más néven a csicseriborsó krém az arab világ egyik legismertebb, és legrégebbi étele. Mi Jordániában ettünk ilyet először, de már akkor megfogadtam, hogy itthon is fogok készíteni. Miután utána olvastam a receptet, rájöttem, mennyire könnyen elkészíthető házilag is.

Humusz - csicseriborsó pástétom recept

Hozzávalók 2-3 főhöz

 12,5 dkg csicseriborsó, 1 púpos ek tahini (szezámpaszta), 1-2 gerezd fokhagyma, 1 citrom leve, só, kb. 0,5-1 dl olíva olaj, én tettem bele még csipet zúzott színes borsot, és cayenne borsot is (tahini helyett őrölt szezámmag is megteszi)

Elkészítés
A csicseriborsót beáztattam két egész napra.
Az áztatólevet minden nap leöntöttem egyszer.
A második nap végére kicsit már csírázásnak is indultak a borsók.
Ekkor annyi vízben, amennyi ellepte őket, egészen puhára főztem (1-1,5 óra).
Amikor puhák lettek, a szezámpasztával, és a többi hozzávalóval együtt teljesen homogénre, pürésre turmixoltam. Ha túl sűrű a pép, egy kevés főzőlével lehet lágyítani.
A pürét kis tálakba tettem, cayenne borssal megszórtam, és olíva olajjal leöntöttem a tetejüket.
Üvegbe is tehetjük, akkor is ugyan így, olíva olajjal zárjuk le a pürét. Így 1-2 hétig is eláll a hűtőben.

Forrás:




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése